Az alfa-, és a Z-generációs gyerekek, tinik rendkívül sokat hallanak a koronavírusról főként a közösségi médiából. Sokakat megrémítenek a hírek. Mire érdemes szülőként figyelni?
"A koronavírust a felnőttek találták ki, azért, hogy a gyerekeket rászoktassák a kézmosásra"
- Ebben az időszakban kiemelten érdemes figyelni arra, hogy a gyerekek mit hallanak és mit néznek a koronavírusról.
- Fontos elmondani nekik, hogy mit tehetnek meg a saját biztonságuk érdekében és mit tesznek ezért a hatóságok.
- Érdemes minél egyszerűbb és őszintébb információt átadni nekik erről, úgy, hogy az összhangban legyen életkori sajátosságaikkal.
- Ha látjuk, aggódnak, félnek, és kérdésük van, azt vegyük komolyan és legyünk elérhetőek.
- Figyeljünk arra, hogyan beszélünk a témáról a jelenlétükben. Sokszor ha a gyerekek csak foszlányokat hallanak beszélgetésekből, akkor élénk fantáziájukkal hajlamosak arra, hogy továbbgondolják a hallottakat, kiegészítve saját képzeletükkel. Nem meglepő, hogy ilyenkor akár katasztrófatörténeteket is kitalálhatnak és továbbadhatnak.
- Még ha mi magunk aggódunk is, próbáljunk meg lehiggadni és nyugalmat tanúsítani a gyerekek előtt, ugyanis ők figyelik azt is, hogy mi félünk-e és követik a tőlünk látott mintákat. Hasonlóképpen, mint amikor egy repülőgépen utazunk, mi, felnőttek gyakran ha azt látjuk hogy az utaskísérők nyugodtak, akkor mi is nyugodtak vagyunk. Ha feszültek, akkor mi is könnyebben átadjuk magunkat ennek az érzésnek.
- Érdemes odafigyelni jobban a tévére, rádióra is és különösen kisebb gyermekek vagy érzékenyebb kamaszok esetén tanácsos lehet csatornát váltani, ha éppen a vírusról van szó és tudjuk, hogy ez megrémíti a gyereket. Hasonlóképpen érdemes korlátozni a közösségi média használatot is.
- Vannak olyanok is, akik megrémülnek amikor az utcán látják, hogy mások már maszkot hordanak. Ha ez félelmet kelt bennük, nem jó stratégia elkerülni a témát, hanem beszélni kell velük erről. Hasznos elmondani azt is hogyan terjednek a vírusok és mindenképpen érdemes megtanítani őket a helyes kézmosásra és arra hogyan használják a fertőtlenítőket.
- A kézfogás, puszi, pacsizás és egyéb testi kontaktus elkerüléséről is lényeges felvilágosítani őket. El kell mondani, ha valaki pacsizni akar velük, most az a helyes, ha megmondják nem pacsiznak.
- Megeshet, hogy a gyerek bepánikol, ha megfájdul torka vagy felmegy a láza esetleg köhög, hiszen egyből arra következtet, ez nem lehet más, mint a koronavírus. Ilyenkor hasznos lehet emlékeztetni őket arra, hogy mindannyian megbetegszünk időnként. Ismertethetjük, hogy melyek a vírus a konkrét jelei, ugyanakkor nagyon fontos, hogy megőrizzük a józan eszünket és ne keltsünk pánikot.
- Elengedhetetlenül fontos az is, hogy betartsuk a legfrissebb előírásokat és jó példát mutassunk a szabályok követésében.
- Természetesen, ha úgy látjuk, hogy fennáll a veszély, akkor fel kell hívni az orvost és követni az utasításokat.
Generációs témában még érdekes lehet:
Az alfa-generációsok: előbb a tablet, aztán a bicikli?
A gyerekem egész nap az interneten lóg!
"Viszlát Facebook!" - Z generáció
Egymás foglyai: drón-szülők és bumeráng-gyerekek"
Segítség! Pornót néz a gyerekem!"
ÉLMÉNYHAJSZOLÓ Y GENERÁCIÓ – AHOGYAN AZT EGY GENERÁCIÓKUTATÓ LÁTJA