Kedves Emberek, főként Fiatalok!
Biztosan sokan hallottatok Schobert Norbi legújabb videójáról vagy akár láttátok is, amelyben az őszinteségre hivatkozva azt állítja, hogy a legtöbb válásnak a nők gyermekvállalás utáni elhízása az oka. Arra kérlek benneteket, mielőtt fenntartás nélkül elfogadjátok az egészség-guru meglátásait, gondolkodjatok egy kicsit! Ez neki sem ártott volna, mielőtt ilyen nyilvános eszmefuttatásokra vállalkozik, főként mivel a témában szakértők sem támasztják alá ezt az elméletet. Hogy kik is? Például Dr. John Gottman pszichológus évtizedeket töltött annak tanulmányozásával, mitől-hogyan működik egy jó párkapcsolat, amiről részletesen beszámolt A jól működő házasság 7 alapelve című bestsellerében. Mindössze tizenöt perc alatt 91%-os pontossággal képes megállapítani egy párról, hogy elválnak, vagy együtt maradnak. Neki és kutatócsapatának 50 év kutatásra volt szüksége ahhoz, hogy egy párról a megfelelő következtetéseket tudja levonni. Előrejelzését tehát Norbival ellentétben nem saját elgondolásaira alapozza. A negyedórás megfigyelés alatt a házastársak kommunikációjából és testbeszédéből válik világossá, hogy az érzelmi intelligencia mely szintjén állnak: "Minél intelligensebb egy pár érzelmileg, annál jobban megértik, tisztelik és becsülik egymást, és annál nagyobb a valószínűsége annak, hogy boldogan élnek együtt, amíg meg nem halnak." Nocsak, Dr. Gottman éppen hogy nem a szülés utáni gyors fogyásban látja a boldog párkapcsolat kulcsát.
Tagadhatatlan, hogy fiatal korban rendkívül fontos a külső, főként a párválasztásban. A boldog házassághoz azonban elég-e ennyi? Apropó boldog házasság. Lesz még olyan, aki belevág ebbe a nagy kalandba? Lesz még olyan férfi, aki mer tartósan elköteleződni egy párkapcsolatban folyamatosan azt látva és hallva, hogy milyen kihívások várnak rá, miután a felesége a közös utódjukat világra hozza? De meg is fordítanám a dolgot. Ha a társadalomban a Norbiéhoz hasonló rendkívül primitív értékficam lesz a mérvadó, amely azt próbálja elhitetni, hogy a gyermekvállalás utáni túlsúly tömegméretekben felelős a válásokért, akkor a nők miért vágyjanak arra, hogy olyan férfiakhoz menjenek hozzá, akik már a terhességük alatt is méricskélik és mérlegre állítják őket? Férfiakhoz, akik attól rettegnek, mitévők legyenek, ha feleségük miután kisétál a csecsemővel a kórházból, átmeneti vagy akár hosszabb időre nem úgy néz ki, mint azok a celebek, akiknek az a legfőbb életcéljuk, hogy a testük tökéletes maradjon?
Fontos a test, és annak karbantartása, így a sport is, de a boldogsághoz kevés. Kár, hogy ennek az ellenkezőjét sulykolja egy olyan nagyhatású celeb, akit több mint 1 millióan követnek a közösségi oldalain. Egy ekkora követői táborral rendelkező közszereplőnek nagy felelőssége van abban, hogy mit üzen a fiataloknak, még ha nincs is felelősségtudata ebben. Tudattalanul is olyan elvárásokba hajszolja bele a könnyen befolyásolható fiatalokat, ami könnyen válthat ki bennük frusztrációt vagy önbizalomhiányt, mi több, fals jövőképet is elővetít számukra. Éppen ezért, fontosnak tartom, hogy találkozzanak olyan véleményekkel, írásokkal, melyek az ellenvéleményt fogalmazzák meg.
Talán még soha nem nőtt fel egyetlen olyan nemzedék sem, mint a mostani alfa és Z generációs lányok, akiknek napi szinten kell szembesülniük azzal, hogy női mivoltukból fakadóan nőcisnek, csajosnak vagy egyenesen szexinek és kellően soványnak kell lenniük – már egész kislányként is. Számos harmadik világbeli országban végzett kutatás kimutatta, hogy az erőteljesebb, munkavégzésre alkalmas, alapvetően teherbíró, teltebb női testideál folyamatosan változik, ahogy elérik őket a nyugati média hatásai, és folyamatosan arra emlékezteti őket, hogy a szépség előkelő helyen áll az emberi kvalitások között, a karcsúság erénynek számít, és létezik egy olyan világ, ahol a megfelelő külső ha nem is elsőrendű, de mindenképp segít az érvényesülésben.
A celebmánia és a testkultusz olyan ön- és magzatkárosító magatartásformákat is kitermelt, mint a mamirexia. Ez nem más, mint amikor a karcsúságot forszírozó sztárok nyomdokait követve a terhes kismamák az egészséges, ésszerű testmozgáson és diétán túlmenően drasztikus edzésbe és fogyókúrába kezdenek. Az anorexiánál a mamirexia annyival ártalmasabb, hogy itt már nemcsak a saját egészségét veszélyezteti a beteg, hanem a születendő gyermekéét is: a mamirexiás anyukák esetében gyakoribbak a koraszülések, a kis súlyú babák, és jellemző a tejtermelődés elmaradása. Mivel Schobert három gyereket is vállalt feleségével, érthetetlenné teszi azt hogyan nyilatkozhat így a terhesség utáni időszakról.
Gyerekek, ne legyünk már hülyék! Az életünk jóval több, mint az a falat - még ha update is -, amit megeszünk, jóval több annál a trendi cuccnál, amit felveszünk, sőt, még annál is több, aminek egy testsúly-szakértő besorolási skáláján számítunk.
Norbi meglátásai teljes egészében szembemennek azzal az évezredek óta köztudott ténnyel, mely szerint az ember hármas egységből áll: testből, lélekből és szellemből. A házasság is csak akkor működik, ha mindhárom egyensúlyban van benne. Hiába egy tökéletes, akár már szülés után néhány órával regenerálódni képes, és néhány hét alatt remek formába edzett test, ha a lélek csúf és a szellem haldoklik!
Mind a nők, mind a férfiak számára rendkívül káros ilyen tanításokat megosztani. Szerencsére a legtöbb józan gondolkodású ember kineveti és primitívnek tartja ezeket a kijelentéseket. Azonban a fiatalok számára - akiknek még nem alakult ki az értékítéletük, identitásuk, személyiségük -rendkívül önbecsülésrombolók és félrevezetők ezek a szavak. Teljességgel megtévesztő, lealacsonyító jövőképet festenek a házasságról, a női és a férfi nemről, az emberi mivoltról.
Schobert szemlélete az ókori apokrif Jásár könyvét juttatta eszembe, egy vesztébe rohanó, apokaliptikus világot, amelyben a szépségkultusz következtében az emberiség szinte a saját sorsát tette kockára:
„És néhányan az emberek fiai közül azt okozták, hogy feleségeik igyanak egy italt, amely meddővé teszi őket, annak érdekében, hogy megtartsák alakjukat, és amely által szépségük megjelenése nem fakul. És amikor az emberek fiai azt tették, hogy feleségeik közül néhányan ittak, Czilla is ivott velük. És a gyermekszülő nők megjelenése utálatos volt férjeik szemében, mint az özvegyeké, amíg férjeik éltek, mert azok csak a meddőkhöz vonzódtak."
Ha körbenézünk a világban, sajnos egyre több jelét láthatjuk, hogyan viszik Schobert Norbi és az övéhez hasonló üzenetek egyre közelebb az emberiséget a madáchi apokaliptikus önsorsrontáshoz, miközben választhatnánk egy másik utat is.
„Ahogyan egy nő felöltözik, azzal azt sugározza, amit önmagáról gondol” interjú Bombera Krisztinával
Egy brutálisan magamutogató világban élünk
- mit gondolnak a fiatalok?
Miért akarnak annyian escortlányokra hasonlítani?
"Az instagramon sokan a like-ok és a visszajelzések prostituáltjaivá váltak"