Hogyan élik meg a hitet az Y, és a Z generációsok a digitalizáció, a robotok és a mesterséges intelligencia korában?
A digitális bennszülöttek egész máshogy tartanak fenn kapcsolatokat, másként tanulnak, olvasnak, dolgoznak, mint az őket megelőző generációk. Életükben az offline és az online világ összekapcsolódik. Mi a helyzet a hittel és a spiritualitással?
James Emery White, az észak-karolinai Mecklenburg Community Church alapító lelkésze a Gordon–Conwell teológiai főiskolán a kultúra és a hit kapcsolatát kutatja. Meet Generation Z: Understanding and Reaching the New Post-Christian World (Ismerd meg a Z generációt: Megérteni és elérni az új posztkeresztény világot) című tavaly megjelent könyvében olyan mérvadó kulturális kihívásokat mutat be, amelyekkel főként a nyugati keresztény egyház jelenleg szembesül, és amit az új generáció is érzékletesen visszatükröz. A Pew Research Center 35 ezres mintán vizsgálta meg, hogy milyen választ adnak arra a kérdésre, hogy milyen az ön vallása. Minden negyedik felnőtt amerikai azt a választ adta, hogy „semmilyen”. A 30 év alatti felnőttek esetén háromból egy definiálja „semmilyenként” a vallási hovatartozását.
Másrészről az ezredforduló környékén született fiatalok számára nagyon is fontosak a közösségi élmények és a személyes kapcsolatok, valamint a hiteles, jó példák. Az amerikai-brit Barna kutatóintézet felmérése szerint azok a fiatalok, akiknek van egy idősebb mentoruk a közösségben, 59 százalékkal nagyobb valószínűséggel maradnak meg ott, mint akiknek nincs ilyen segítőjük. Sokan úgy tekintenek a keresztény közösségekre, mint olyan helyre, ahol a felnőtté válás nagy kérdéseire is választ kaphatnak.
Denzel Washington Obama, Oprah Winfrey, Spike Lee, Venus Williams mellett az amerikai fekete Y-generációs fiatalok példaképének számít. A kétszeres Oscar-díjas színészt a millenniumi nemzedék által legkedveltebb 15 amerikai színész közé is beválasztották. Több mint harminc éve tartó házasságával Pauletta-val és négy gyerekével Hollywood “jófiújának” számít. Y-generációs gyerekeik már felnőttek és elhagyták a szülői házat. Washington saját bevallása szerint minden nap olvassa kedvenc könyvét, a Bibliát. Nemrég az Y-generációs fiataloknak is üzent. A Christian Post riporterének múlt héten adott interjúban így nyilatkozott a 62 éves sztár:
“Azt mondanám a nemzedéknek, hogy megtalálja a módját annak hogayn képes összefogni, mert egy nagyon megosztó, dühös időszak, amelyben most élünk és sajnos ami fiatalok nem nőttek fel erre.”
Washington arra is ösztönözte a hívő fiatalokat, hogy tartózkodjanak a társadalmi média totális befolyásától, ne legyenek függők és a közösségi médiát használják fel arra, hogy ezen keresztül is megosszák Isten Igéjét.
A Z-generációsok hitéről írtam korábban megszólaltatva egy evangélikus lelkészt és egy Z-generációs youtubert:
„BESZÓLUNK A PAPNAK ÉS LETÖLTJÜK A BIBLIÁT” – MIT JELENT A HIT A Z GENERÁCIÓNAK?
És beszéltem ebben a rövid videóban:
Ha olvasnál még tőlem a témában:
Z generáció az Egyházban Jön a „semmilyenek” kora?
Denzel Washington: "Y-generációsok vállaljátok fel a hitet!"
Amikor menő volt Kaliforniában kereszténynek lenni
Kijutnak-e a hívő fiatalok a digitális Babilonból?
"Veszélyes embert hívtak hazánkba"
Hippik, keresők vagy közízlést diktáló tinédzserek voltak egykor a mai babyboomerek?
A blog.hu-n is követheted az oldalt, sőt Facebook-on is csatlakozhatsz, időről-időre ott is posztolunk érdekes, új tartalmakat, nem csak erről a blogról. Az Instagramon is szeretettel látunk és a honlapon is!
Minden jog fenntartva. A videó, a cikk a szerző tulajdona!