Az olvasás kulcsszerepet játszik az Alfa generáció (2010 után születettek) kognitív, érzelmi és szociális fejlődésében – különösen a digitális világ túlingerlő hatásaival szemben. Az OECD PISA-kutatások rendre kimutatják, hogy azok a gyerekek, akik napi szinten olvasnak (akár csak 15 percet is), nemcsak szövegértésben teljesítenek jobban, hanem empatikusabbak, kreatívabbak és jobban kezelik a komplex problémákat is. A közös olvasás – amikor a szülő nemcsak olvasásra biztatja, hanem maga is olvas – modellértékű viselkedés: az olvasás szeretete és gyakorlata így szinte „átragad” a gyerekre. A mai gyerekek számára pedig különösen fontos, hogy a történetmesélés offline, élő formában is jelen legyen az életükben – ez ad nekik kapaszkodót a gyorsan változó világban.
Kisebb gyerekek esetében különösen fontos, hogy a szülő legyen az olvasás első élményének közvetítője. A közös meseolvasás nemcsak a kötődést erősíti, hanem alapozza a nyelvi fejlődést, a figyelemkoncentrációt és a fantáziát is. A rendszeresen együtt olvasó családokban a gyerekek nagyobb eséllyel válnak később is aktív olvasóvá. Kutatások szerint már napi 10-15 perc közös olvasás is mérhetően javítja a gyermek szókincsét és érzelmi biztonságérzetét. Fontos tehát, hogy az olvasás ne csak eszköz legyen a tanulásra, hanem közös, örömteli élmény is, amit a szülő – saját példájával – természetes és szerethető szokássá formál.
Ha egy óvodás vagy kisiskolás gyerek inkább a képernyőt választja, érdemes türelemmel és játékosan átvezetni őt a könyvek világába. Kezdjük közös olvasással olyan látványos, érdekes vagy humoros könyvekkel, amelyek felkeltik a kíváncsiságát, akár ugyanazzal az izgalommal, mint egy mesefilmet néznénk együtt. Fontos, hogy rendszeres olvasási rutint alakítsunk ki – például lefekvés előtt vagy délutáni pihenéskor –, és ha egy történet nem nyeri el a tetszését, bátran váltsunk másikra. A példamutatás kulcsfontosságú: ha a gyermek látja, hogy a szülők vagy testvérek is szívesen olvasnak, nagyobb eséllyel kapcsolódik be ő maga is. Érdemes ellátogatni könyvtárba, ahol szabadon válogathat a számára érdekes könyvek között, és a könyvtárosok segítségével megtalálhatja a számára legmegfelelőbb olvasmányokat. Így a könyvek felfedezése élménnyé válik, nem pedig kötelességgé.
Könyvajánló
Az alábbi könyvajánlóban olyan köteteket gyűjtöttünk össze, amelyek segítenek megszerettetni az olvasást a kisebb gyerekekkel, és közös élménnyé tehetik a szülő-gyermek együtt töltött időt. Ezek a könyvek nemcsak szórakoztatóak, de fejlesztik a szókincset, támogatják az érzelmi fejlődést, és segítenek eligazodni a világ dolgaiban – játékosan, humorral, szeretettel. A HVG Könyvek Junior olyan izgalmas, ismeretterjesztő újdonságokat sorakoztat fel most is, amelyek játékosan tanítanak, fejlesztenek és szórakoztatnak – akár utazás közben, a vízparton vagy egy csendes délutánon a kertben.
Kőnig doki bemutatja – Ilyen egy kórház
Generációkutatóként külön öröm számomra, amikor olyan kezdeményezésekkel találkozom, mint „Kőnig doki bemutatja – Ilyen egy kórház”, mert ezek segítenek már gyerekkorban oldani a félelmeket és tudást adnak olyan helyzetekről, amikről korábban alig esett szó. Milyen jó lett volna, ha a mi gyerekkorunkban is lett volna egy ilyen játékos, informatív könyv, amely a humor eszközével, kedves szereplőkkel vezeti be a legkisebbeket a kórház világába – hiszen amit ismerünk, attól már nem is félünk annyira.
Mindenkiben ott van a félsz, ha kórházba kell menni, de ez olykor elkerülhetetlen. Vajon milyen belülről egy váróterem vagy egy fekvőbetegosztály? Mi történik a mentőautóban és a rendelőben, vagy épp a műtőben?
A közkedvelt Kőnig doki helyre teszi YouTube-videók gyermeksebésze és kedves segítői, Noncsi, Olivér és Zselé, játékosan és sok humorral mutatják be a kórház nyüzsgő és izgalmas világát. Tarts velük, és járd be minden zegét-zugát, mert ha valamit megismerünk, attól már nem is félünk annyira.
5 éves kortól ajánljuk.
ÚJDONSÁGOK
Ismerd fel a tanya hangjait! és Ismerd fel a hangszerek hangjait!
Tanulj játékosan a legkisebbel! A kötetekkel a gyerekek egyszerűen ismerhetik meg a tanya állatainak vagy a különféle hangszerek hangjait. Játék és a világ felfedezése egy kötetben.
Korosztály: 3 éven felülieknek
A telhetetlen hernyócska legelső enciklopédiája
A világ egyik kedvenc, klasszikus karaktere, Eric Carle telhetetlen hernyócskája most egy ismeretterjesztő enciklopédia lapjain tér vissza – színes, egyszerű válaszokat ad a kicsik kérdéseire az élővilágról, testünkről és a mindennapi dolgokról.
Korosztály: 3 éven felülieknek
Rejtélyes történetek – 25 művészi fejtörő
Egy vizuális és elgondolkodtató kaland, ami szórakoztat és tanít egyszerre. A népszerű sorozat legújabb részében a képzőművészeti részleteken alapuló fejtörők, kreatív játékok sorra várja az egész családnak.
Korosztály: 9 éven felülieknek
HAMAROSAN ÉRKEZŐ KÖNYVEK
Montessori Mini – Számok és Montessori Mini – Színek
A népszerű pedagógiai módszer alapjaira épülő, praktikus méretű könyvek az alapfogalmak játékos elsajátításához – utazáshoz ideális!
Korosztály: babakortól
Megjelenés: 2025. július vége
Újra kapható lesz: A fák varázslatos világa
E lenyűgöző kötet az erdők, ligetek, parkok rejtett csodáit mutatja be lenyűgöző illusztrációkkal és tudományos érdekességekkel – természetkedvelő gyerekeknek és családoknak.
Korosztály: 6 éven felülieknek
Megjelenés: 2025. július 21.