Egy brit felmérésben megkérdezett kamaszok 40 százaléka készített már erotikus fotót vagy videót, és a negyedük el is küldte valaki másnak. 30 százalék elismerte, hogy olyan valaki volt a címzett, akivel online ismerkedett meg, személyesen nem is találkoztak. 53 százalék legalább egyszer kapott ilyen tartalmú üzenetet. A szexting nálunk is egyre gyakoribb a kamaszok körében.
Dr. Baracsi Katalin internetjogászt a Nemzetközi Gyerekmentő Szolgálat Safer Internet Programjának külső tanácsadóját kérdeztem a szextingről.
Bereczki Enikő/Pánpéterstop: Mit jelent a szexting?
Dr. Baracsi Katalin: A szexting az online bántalmazás, az az a cyber bulling egyik formája, amikor 18 év alatti személyek egymás között erotikus tartalmú üzeneteket, képeket, videókat küldözgetnek egymásnak okoseszközökön keresztül vagy email formájában. Nagyon fontos megjegyezni, hogy
18 éves kor alatt a szexting tevékenységet a törvény bünteti, ha valaki ilyen felvételeket tárol- megoszt - közreműködik a nyilvánosságra hozatalában, az 14 éves kortól már büntetendő.
B. E. /Pánpéterstop: Tehát, ha jól értem az is szextingnek számít, ha egy 18 év alatti személy nemcsak kiteszi magáról egy képet Facebokra vagy az Instára meztelenül vagy hiányos öltözetben, hanem privát üzenetben elküldi valamelyik ismerősének, barátjának.
Dr. Baracsi Katalin: Így van, a felvételek elküldése is már szextingnek minősül, de ha egyáltalán a beszélgetés témája a szexualitás körül zajlik, és ez a másik félnek kellemetlen, vagy a beszélgetés arra irányul egy fiú és egy lány között, hogy a fiú azt kéri a lánytól hogy küldjön magáról ilyen felvételeket már ez is szextingbe tartozik.
B. E. /Pánpéterstop: Tehát anélkül, hogy már elküldte ezt a képet, ha csak felmerül ez az ötlet szintjén és leírja egy csetben mondjuk?
Dr. Baracsi Katalin: Így van, tehát a tartalom is nagyon befolyásol, bár a nyilvánosságra került eseteknél nagyon sokszor a képek és videofelvételek a döntőek, de fontos megjegyezni, hogy a gyerekek között már az ilyen témájú beszélgetés is szextingnek minősül és nem helyénvaló, amikor ilyenről beszélgetnek vagy ilyen tartalmakat szeretnének egymástól kizsarolni, mert az egyik fél biztosan sérülni fog.
B. E. /Pánpéterstop: Mennyire gyakori ez?
Dr. Baracsi Katalin: Nyilvánvalóan senki nem szeret arról beszélni, ha ilyen rossz élmény történik vele világhálón és érthető, hogy az áldozatok is szeretnének inkognitóban maradni, hiszen nem szeretnék újra átélni azt a megaláztatást, hogy trágár, bántó szavakkal illetik ha kiderül, hogy ilyen felvételeket osztottak meg magukról. Az a helyzet, hogy elejtett szavakból, rendőrségi statisztikákból arra lehet következtetni, hogy növekszik hazánkban azoknak a száma, akik ilyen visszaélések áldozatai. Mert mi játszódik le egy fiatal lány fejében? Az amikor összejövünk egy fiúval, elkezdünk járni, az egy bizalmi kapcsolatot feltételez és azt gondolom, hogy ha ilyen felvételt készít magáról egy fiatal lány, akkor bízik a partnerében, hogy ezt nem fogja nyilvánosságra hozni, nem fog vele visszaélni, nem fogja kínos, kellemetlen helyzetbe hozni, de sajnos a valóság nagyon gyakran egészen más.
B. E. /Pánpéterstop: Hány éves kortól fordul elő a szexting? Lehet tudni valamit az alsó korhatárról?
Dr. Baracsi Katalin: Friss kutatások számolnak be arról, hogy a gyerekek egyre korábbi időszakban ismerkednek a szexszel és a szexualitással, és az internet erre kiváló forrás, mert egyetlenegy ártatlan keresés is akár felnőtt tartalom irányába, vagy szexuális tartalom irányába viszi a gyerekeket. Így nagyon fontos, hogy 10-11 évesekkel is az életkoruknak megfelelően már beszéljünk arról, hogy mi az, amit egy másik emberrel meg lehet beszélni, milyen tartalmakat küldjünk az interneten. A gyerekeknek tartott foglalkozásokon mindig el szoktam mondani, ha bizonytalanok vagyunk egy Instagram fotó feltöltésében, vagy egy videó megosztásában akkor kérdezzük meg a barátainkat vagy kérdezzünk meg egy felnőttet a környezetünkben, hogy ez a felvétel vállalható- e, nem hozom-e magamat, környezetemet kínos, kellemetlen helyzetbe.
B. E. /Pánpéterstop: Tehát egy 12-13 éves lánynak mire kell figyelnie, ha megoszt magáról képet az interneten, hogy elkerülje ezeket a helyzeteket?
Dr. Baracsi Katalin: Nyilvánvalóan amikor valaki már 12-13 éves, akkor megindul az érdeklődés a másik nem iránt és nagyon fontos, hogy valahogy felhívja magára a figyelmet.
A mai világban sajnos már nem elegendő az hogy valaki szép, jó tanuló, jó sportoló, népszerű az adott közösségében, nem biztos hogy a kiszemelt fiú észre fogja venni. Ezért hajlamosak vagyunk többet megmutatni magunkból a kelleténél.
A nyári szezonban az Instagrammon az új fürdőruháról nagyon könnyen találunk egy fotót, de nem biztos hogy mindenki topmodell alkatú és ilyenkor elindulhatnak a bántó kommentek a világhálón. Vagy rossz szögből készül az a felvétel és bármennyire is előnyösen nézünk ki, kínos kellemetlen percek elé nézünk. Nagyon fontos hogyha az interneten beszélgetésbe elegyedünk egy fiúval és nagyon gyakran azt kéri már az első mondatok után, hogy
" légy szíves küldjél magadról egy fényképet és tudod olyan fényképet küldjél mint a többiek.. Ez általában erotikus jellegű, szeméremsértő felvételeket takar, ahol lenge vagy hiányos öltözékű képet szeretne látni a fiú. Ha egy ilyen beszélgetésbe csöppen bele egy fiatal lány akkor azonnal tiltsa le ezt a felhasználót, kérjen segítséget egy felnőttől, mert nem gondolom hogy az ismerkedés alapját az adja, hogy ilyen felvételeket csal ki a másikból egy ember"
Az esetek nagy részében ez kortársak között zajlik, de nagyon gyakran felnőttek is próbálnak fiatal lányoktól ilyen felvételeket kicsalni, ami - valljuk be őszintén - még inkább egy veszélyesebb történet, hiszen fogalmunk sincs hogy ki, mire szeretné ezeket a felvételeket felhasználni. Csekkoljuk a barátnőkkel, beszéljünk és gondoljuk át azt, hogy rendben, megvettük ezt az új fürdőruhát de biztos hogy az egész világnak látni kell ezt a felvételt? Állítsunk be képeknél olyat, hogy csak a barátaink láthatják, a közvetlen ismerőseink, vagy csak bizonyos körnek küldjük el, hogy ők jussanak hozzá ehhez a felvételhez. Ezzel csökkenthetjük annak a kockázatát, hogy a feltöltés pillanatában más is ott van a hálón, kikerülhet és a kép elindulhat a vándorútjára. Ugyanis nagyon gyakran egy ilyen elhibázott feltöltés azzal is járhat, hogy felnőtteknek szóló oldalakra kerülnek ki a fiatal lányokról szóló intim felvételek, ahol mocskolódó kommentek, bántó sértő üzenetek, és ha valaki olyan ügyes, hogy még hozzájut ennek a lánynak a személyes adataihoz is, akkor ezeket is megosztja az internetes felületen, így pedig már benne vagyunk egy zaklatásban, ami szintén bűncselekménynek számít.
B. E. /Pánpéterstop: Hogyha a lány kiskorú személy, abban az esetben?
Dr. Baracsi Katalin: Így van, tehát mind az előbb felvázolt példák 18 év alatti személyekre vonatkoznak. Nyilvánvalóan a jog befolyásolja, hogy mi történik a 18+ -os felhasználók között, de ez mindenkinek a saját döntése, felelőssége, a magánélet része, hogy milyen tartalmakat oszt meg. Felnőttről feltételezzük, hogy felelősségteljesen teszi meg ezt a folyamatot.
Azonban a gyerekek sokkal jobban befolyásolhatóak, erre a helyzetre is ráirányult az hogyha én nem készítek magamról ilyen felvételt akkor én biztos nem tudok semmi a szexről, szexualitásról, engem ez nem érdekel, kínos cikis. A gyerekben feltámad az az egészséges érzés, hogy én a közösséghez szeretnék tartozni, és ha ennek az az ára hogy egy intim felvételt kell magamról készítenem akkor én ezt is bevállalom.
Úgyhogy szülőként például érdemes odafigyelni ezekre a csoportnyomásokra: például, hogy az a közösség, ahol a gyerekünk megfordul, milyen elvárásokat, milyen értékeket támaszt. És ha azzal nem tudunk azonosulni, vagy teljes mértékben elítélendő akkor meg kell tanítani a gyereket arra, hogy felismerje a helyzetet és mondjon nemet is ebben a helyzetben., anélkül hogy sérülne.
B. E. /Pánpéterstop: Mit lehet tenni ha már megtörtént a baj? Kikerült egy ilyen kép, zaklatták is a gyereket, mondjuk egy 15-16 éves lányt. Megalázónak érzi, hogy az elküldött képet a barátjának és ő bosszúból, szakítás után megosztja, - ez elég gyakori úgy hallottam. Hogy tud a szülő segíteni? Mit tehet egy közeli barát, tud-e egyáltalán valahogy segíteni neki?
Dr. Baracsi Katalin: Nagyon fontos az, hogy mivel a digitális világ már a mindennapjainkat befolyásolja, ezért a szülőnek egészen kisi kortól beszélgetnie kell a gyermekével arról, hogy mi minden történik a világhálón.
Nem azt mondom, hogy most akkor minden szülőnek regisztrálnia kell a Facebookra meg az Instagrammra, és megfigyelő drónként követni a gyerekét hogy mit csinál a virtuális térben, nem gondolom hogy a ló túloldalára kell átesni, de érdemes tudni, hogy mik az adott korosztályra jellemző trendek és ezt leginkább onnan tudhatjuk meg hogy a gyereket megkérdezzük, hogy éppen most mivel foglalkozik, mit csinál, ha olyan alkalmazást használ amit akár közösen is kipróbálhatnak szülő-gyerek, akkor ne habozzunnk! Próbáljuk meg, hiszen ha bajba kerül, a világhálón akkor így jobban tudunk neki segíteni.
Ha konkrétan a szexting témaköréhez kapcsoljuk ezt a dolgot, akkor legyen gyanús az a szülőnek ha a kamasz nem csak a kamasz énjéből adódóan elkezd titkolózni, új tárgyak jelennek meg a lakásban. Hogyha például bemegy a szobájába akkor eltünteti a telefont vagy lecsapja az asztali számítógépét, hirtelen oldalt vált, akkor gyaníthatjuk, hogy elkezdődött a netes ismerkedés kora vagy valamilyen baj és probléma forrása van, amit nem tud vagy nem akar még velünk megbeszélni. Ha mégiscsak egy ilyen helyzetbe kerül, ahogy említettem, ez bűncselekmény. Tehát érdemes a rendőrség segítségét kérni. De amíg elindul a rendőrségi eljárás és kiderül, hogy kihozta nyilvánosságra ezeket a felvételeket, ki írta a bántó, sértő vagy obszcén üzeneteket, addig az a legfontosabb, hogy a felvétel ne terjedjen tovább. Minden oldal működtet egy "jelentem" funkciót vagy adminisztrátor felületet, ahol jelenteni lehet, hogy az engedélyem nélkül került ki rólam akár szöveges akár képi tartalom. Éljünk ezekkel a bejelentésekkel, távolítsuk el minél hamarabb a felvételt!
Az is nagyon fontos hogy ne az legyen az első reakciónk, hogy akkor elkezdjük kitörölgetni ezeket a kommenteket, hiszen ezzel újak jelenhetnek meg a nyomában, hanem használjuk fel őket bizonyítékként, mentsük le ezeket az üzeneteket, készítsünk képernyő fotókat. A rendőrségi eljárással párhuzamosan, hogyha az adott a oldal üzemeltetője nem reagál a jelentésünkre, akkor ajánlanék forródrótokat is. Az egyik weboldal a biztonsagosinternet.hu a másik pedig a Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság által működtetett internethotline.hu ahol egyszerűen néhány kattintással leírható hogy mi történt és mit szeretnénk, hogyan éreznénk magunkat az adott esetben biztonságban.
Ezek a technikai a gyors reagálású feltételek, a rendőrségi vonalon pedig elindul a jogi segítségnyújtás. Lényeges, hogy ebben a helyzetben komoly lelki támogatást is kapjon az adott gyerek, fiatal és maga a környezete is. Merthogy szülőként gyakran abba a tudatba esünk, hogy "de hát én ezt el se tudtam volna képzelni, hogy az én gyerekem megcsinálja ezt és küld egy ilyen képet, hát ezerszer megbeszéltük hogy ezt nem szabad, nem gondoltam volna."
Semmiképpen sem javaslom hogy kezdjük el hibáztatni a gyerekünket, felelősségre vonni, mivel pont ez a bizalom veszik el ilyenkor amikre a gyereknek a legnagyobb szüksége van, hogy a bajban legyen mögötte egy felnőtt és támogató. Ha szükséges akkor kérjünk pszichológiai segítséget és támogatást , mert igenis ez komoly traumát okoz egy fiatalban akinek most van kialakulóban a személyisége.
Bántó, sértő megjegyzéseket, kap vagy egyszerűen aki önálló életre kel az interneten és követhetetlen, hogy hova jut el egy ilyen felvétel. Ha a környezetünkben nem kapunk ilyenkor segítséget vagy úgy gondoljuk hogy ez kínos és kellemetlen, vagy egyszerűen maga a gyerek zárkózik el attól, hogy leüljön egy felnőttel és beszélgessen erről, akkor azt gondolom, hogy erre is van megoldás.
A Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány, a 116, 111-es telefonszámon ingyenes és anonim formában fel lehet hívni. A vonal másik végén olyan segítő felnőttek vannak, akiket arra képeztek ki, hogy minden a fiatalokat érintő témáról beszélgessenek.
Egy adott helyzetben, legyen az szexting, bántalmazás, kommentek, vagy mém, videózás, visszaélések az adatainkkal, segít ha kibeszéljük magunkból ezt a folyamatot, de nagyon fontos tudatosítani a gyerekünkben hogy ez nem az ő hibájából történt. Egy ilyen helyzetben soha nem ő a hibás hanem az a fél aki ilyen felvételeket kicsalt tőle, berántja egy ilyen kiszolgáltatott helyzetbe ahol nagyon nehéz nemet mondani.
B. E. /Pánpéterstop: Jellemző, hogy ilyen esetek után tudatosabb lesz az adott gyereknek a médiafelhasználása, illetve, a környezetére is kihatnak ezek a megrázkódtatások?
Dr. Baracsi Katalin: Igen azt gondolom hogy mindannyian, ha valamilyen rossz élményünk van, akkor igyekszünk, hogy ne kerüljünk bele, ne essünk bele még egyszer ilyen helyzetbe. Azt is nagyon jónak tartom, hogy ha név nélkül tud erről beszélni, vagy ha egy felvilágosító foglalkozás alkalmával van akkora bátorsága, hogy elmeséli a saját történetét. Ha élvezi, hogy a környezetében biztonságban, van érzi a a környezetének támogatását és tudja hogy nem számíthat visszaélésre akkor ezek igenis nagyon támogató, segítő esetek lehetnek. Nyilván nem várható el ez mindenkitől és nem is gondolom, hogy attól fogunk jobban odafigyelni arra hogy ne kövessünk el szexting típusú tevékenységet, hogy ha mindenki kiáll és akkor szabadon beszél erről, hanem inkább az, ha napirenden tartjuk ezt a témát, még akkor is hogyha ez nem jelent problémát.
Fokozatosan, minden gyerekeknek az életkorának megfelelően felkészítjük arra, hogy mire számíthat a világhálón, tudja hogy mit kell tennie, hogyan ismerheti fel ezeket a helyzeteket és mindig érezze hogy van mögötte valaki, akár egy egész közösség, aki támogatja és megvédi hogyha bajba kerül.
További hasznos tanácsok, tippek a saferinternet.hu oldalon.
(Az interjút lejegyzetelte: Balogh Jázmin)
Nézd meg a videót is:
Könyvajánló a témában
A témában kötelező olvasmányként is ajánljuk a Jaffa Kiadó gondozásában megjelent könyvet:
Allison Heavy és Deana Puccio: Szex és lájk és közösségi média – Hogyan értsünk szót a gyerekünkkel a digitális világban?
"Üdvözöljük a digitális bennszülöttek világában, ahol az önbecsülés a kapott lájkok számától függ, ahol „ártatlan” csemetéink szexfotókat és -videókat küldözgetnek egymásnak, és ahol a házibulikon nem csak a piába kóstolnak bele. Ebben az új korszakban a személyes találkozásokat felváltották az online randik, amelyeken a tinédzserek minden gátlást levetkőznek, miközben nem akarják vagy nem tudják felmérni szavaik és tetteik cseppet sem virtuális következményeit"
- a szerző a könyvben bemutatják a szülőknek, milyen veszélyek leselkedhetnek a gyerek és tini szörfözőkre az online térben, főleg, ha ismerkedésről vagy szexuális tartalmakról van szó. A szextinggel foglalkozó fejezetben felsorolják azokat a jeleket, amelyek arra utalhatnak, hogy a kamasz gyerekek nem megfelelő kapcsolatba bonyolódtak a neten.
A fenti bevezetőben ismertetett kutatást is ebből a hiánypótló könyvből idéztem.
Első kép forrása: pixabay.com
Dress UP! Kampány beharangozó videó:
Kövesd Te is a kampányt és ha tetszett, oszd meg az interjút!
Látogass vissza újra, egész nyáron hasznos és informatív interjúkat, posztokat olvashatsz a témáról. A következő videóinterjúban Bombera Krisztina újságírót és Nagy Janka gyerekpszichológust kérdeztem.
Bővebben a Dress UP! Kampányról olvashatsz a blogon a Dress UP! kampány menüben!
http://panpeterstop.blog.hu/2018/06/27/dress_up_kampany_a_fiatal_lanyokert
A kampány honlapja: http://hu.generationdilemmas.com/dress-up-kampany/
Ha tetszett a bejegyzés, megoszthatod másokkal is! Kövess a blog.hu-n, hogy ne maradj le egy új posztról sem! Látogass el a Facebook-oldalra is vagy az Instagramra!
Az anyag a panpeterstop.blog.hu tulajdona. 3 mondatnál hosszabb idézet közlésének igénye esetén, kérlek, írj: info@generationdilemmas.com
A trágár, obszcén ide nem illő vagy politikai tartalmú kommenteket kimoderáljuk!