Adatainkat levadásszák: előre kiszámítják meddig bírjuk a cégnél. Virtuálisan interjúztatnak. A robotok már komplex emberi munkákat is kiváltanak. Mi jön még?
kép forrása: pixabay
Az Y generáció tudja, hogy hamarosan gépek végzik el munkáját, a Z generáció megélhetése pedig még inkább alá lesz rendelve a negyedik ipari forradalom vívmányainak. Nem árt tájékozódni.
Az Y generáció tagjai a technológiai forradalom előszobájában, a Z generációsok pedig már magában az ipar 4.0-ban nőnek fel, tanulnak, és lassan dolgoznak is. Míg az idősebb nemzedékek csak próbálják megérteni ezt a nagy technológiai robbanást, a fiatalabbak számára ez már teljesen természetes. Csepeli György szociológus A Z nemzedék lehetséges életpályái című tanulmányában így prognosztizálja a Z generációs fiatalok felnőtt életét:
„Az ő nemzedéki identitásukat a globalizáció tapasztalata, a határok eltűnése, a világot megrázkódtató közös élmények határozzák meg. Mindez elválaszthatatlan az egész Földet átfogó, mindenki számára, mindig, mindenütt elérhető információs hálózat megjelenésétől. A társadalom minden működése a hálózatra kerül. A hivatalok, a bankok, a kórházak, az áruházak, a kaszinók falak nélkül, a virtuális térben kínálják fel szolgáltatásaikat. A munkavégzés feltételei is átalakulnak. Eltűnnek a fizikai jellemzőkkel leírható munkahelyek. Az algoritmizálható munkákat robotok végzik. Az emberi intelligencia feladata az algoritmusok készítése, a programozás, a mesterséges intelligencia fejlesztése lesz. A Z generáció és az utána következő generációk egy olyan világban fognak élni, ahol az élet architektúráit az embert felülmúló gépek szervezik. ”
Az élethosszig tartó tanulás ma már követelmény
Felmerülhet bennünk a kérdés: Mit tehetünk ekkor? Nem mást, mint a Számolás joga című film főszereplője, Dorothy, aki, amikor rájött arra, hogy az új IBM-gépek kezeléséhez szükséges Fortran-nyelvet kell megtanulnia. Fogta és programozóvá képezte magát, hogy olyan a felbecsülhetetlen értékű berendezéseket használjon, amelyek egy új korszakot nyitottak az emberiség történetében. Ma, amikor már itt a Watson, az AR, a VR, a Big Data, ugyanilyen korszakváltásban éljük. Fogadjuk meg Dorothy tanácsát: legyünk rugalmasak és tanuljunk!
Rossz hírek a Z generációnak!
Amit hajdan a gőzgép jelentett a világnak, az napjainkban az Internet of Things (IoT), a Dolgok Internete. A hálózatokba kapcsolt mesterséges intelligencia, az automatizáció és a robotika elterjedésének együttese nagymértékben átalakítják világunkat. Ez az ipari forradalom hatékonyabbá teszi az emberi munkát, sőt, akár komplex emberi tevékenységeket is kiválthat és már nem csak az iparban, hanem a szolgáltatásokban is. Ráadásul már a magas képzettségűek bizonyos munkáit is képesek automatizálni. Ez pedig nem túl jó hír, különösen a Z generáció számára, hiszen ők kevésbé bírják a monoton feladatokat. Számukra a jövő azzal kecsegtetett eddig, hogy az unalmas, kreativitást nem igénylő munkákat majd a gépek elvégzik helyettük. Manapság pedig már összetettebb munkák robotizálásáról is lehet hallani, például olyan újságíró-robotokról, akik akár ezt a cikket is képesek megírni helyettünk. 11 százalék esély van arra, hogy robotok végzik el a feladatot a riporteri, tudósítói feladatokat a Will Robots Take My Job nevű eszközt szerint (egyéb munkákról is tájékozódni lehet ezen a linken). Sőt, már jelenleg vannak gyógyszerész vagy éppen karmester robotok, de egy japán robot már díjnyertes regényt is írt.
Kép forrása: pixabay
Amikor egy robot interjúztat
Nem csak a munkahelyi elhelyezkedés területén várható paradigmaváltás. A munkaerő-felvétel is átalakul az új technológiai forradalom vívmányainak köszönhetően. Egy nagyobb cégnél, ahol egy meghirdetett állásra több ezer jelentkező pályázata is beérkezik, az interjúztatás, főleg az első körben maga a rémálom. Erre az óriási kihívásra is érkezett megoldás, mégpedig automatizált videó-interjúk formájában. Itt pedig ne a webkamerán lebonyolított állásinterjúra gondoljunk. Ezen már egy ideje túl vagyunk. Most már olyan videóinterjú forradalmasítja ezt a hosszadalmas folyamatot, ahol nincs emberi beszélgetőpartner a túloldalon. Egy gép/robot kérdez, a jelentkező válaszol, amit a túloldalon rögzítenek, és utólag ki is elemeznek. Az izraeli Intervyo is adatok által vezérelt analitikával látja el a HR-eseket. A cég alapítója Jacky Hazan úgy nyilatkozott a HR-Festnek, hogy óriási az igény az intelligens automatizált, virtuális videó-interjúztatásra, melynek köszönhetően a vég nélküli, fárasztó és a jelentéktelen interjúkat csupán egyetlen gombnyomással végre lehet hajtani. Nemcsak objektív és strukturált interjúkat folytatnak le, hanem közben egy 360 fokos elemzést is készítenek a jelentkezőről. Az Intervyo CEO-ja szerint a virtuális automatizált interjú a jelentkezők számára is leegyszerűsíti a folyamatot, hiszen otthonuk kényelmében, megszokott környezetben válaszolhatnak az interjú-kérdésekre.
Virtual interview - based on Google interviews
Azt is kiszámítják, meddig bírod egy cégnél
A Big Data, az óriási adattömegek rendszerezése és elemzése egy jelölt kiválasztása során előrejelezheti akár azt is, hogy mekkora eséllyel és mikor hagyja el a céget. Deliotte olyan prediktív HR technológiát használ, amellyel képesek beazonosítják, hogy kik azok, akik fél éven belül elhagyják a céget. Nincs szükség kérdőívre, sem Big Brother-szerű megfigyelésre, csupán a rendelkezésre álló adatok és egy prediktív algoritmus segítségére, hogy 80%-os valószínűséggel előre tudható legyen, kik azok a tehetségek, akik fél éven belül el fogják hagyni a céget.
Kaphatnak jogokat a robotok?
Ha már a robotokkal fogunk együtt dolgozni, felmerül a kérdés, hogy kell-e az öntudatra ébredt gépnek bármiféle jogot adni? Dr. Nagy Teodóra a mesterséges intelligencia szabályozását kutató jogász beszámolt arról, hogy az Egyesült Államokban van már arra példa, hogy egy mesterséges intelligenciával bíró számítógép "elbocsátásakor" a bíróság egy próbatárgyalás keretében a gépnek adott igazat a hús-vér munkáltatókkal szemben. A jogász szerint ebből is jól látható, hogy a társadalomban és a szakmán belül egyaránt elindult a gondolkozás a „robotemancipációról”, mivel az „Én, a robot2”-ból ismert világ egyre közelebb van.
Álom+valóság: virtuális valóság
Eddig még lehet, hogy csak a filmekben vagy a népmesében láttunk olyat, hogy valaki belelát, sőt egyenesen belekerül egy másik működő világba. A virtuális valóság-eszközökkel ez ma már nagyon is lehetséges!
Legyen az egy csarnok daru, egy speciális eszterga, egy futószalag melletti autókarosszéria szerelési munkafázis, ezt mind olcsón, gyorsan, a valós operáció leállítása nélkül lehet egy ilyen szemüvegben oktatni - és akár értékelni a tudást, statisztikákat készíteni vagy éppen vizsgáztatni. De akár balesetvédelmi oktatást is sokkal eredményesebben lehet itt lebonyolítani.
- magyarázza Budaházy Szabolcs, az ARworks Kft. ügyvezetője, aki mindezeket az eszközöket a HR-Festen. is bemutatja október 26-án az Akváriumban. Egy másik eszközükkel a munkahelyi környezetről, gyárról, de akár egy-egy munkahelyen végzett munkáról készített 360 fokos VR filmet is meg lehet nézni:
„Mivel ezek a usert teljesen körbevevő filmek, amiben szabadon bármerre nézhet, tényleg úgy érzi magát, mintha ott lenne. Pedig a valóságban egy állásbörzén vagyunk a cég standján - vagy egy központi orientációs program egyik állomásán. És mégis nagyon jól át lehet adni, be lehet mutatni, mi zajlik a valós munkakörnyezetben.”
szerző: Bereczki Enikő, ifjúsági és generációs szakértő http://hu.generationdilemmas.com/
Ha tetszett a bejegyzés megoszthatod! Látogass el a Facebook-oldalra is!