Bob Geldof ír zenész, békeharcos aktivista a fiatal nemzedéket hibáztatja a világon végigsöprő terrorhullámért. A saját zenésztársaival szemben is rendkívül kritikus, 64. évét taposó Geldof a héten a "One Young World" nevű ifjúsági csúcstalálkozóra sem szerelmes éneket ment előadni, hanem egyenesen azt állította, hogy a fiatalok kezei "vérrel vannak bemocskolva".
"Ez a generáció, a ti generációtok már be van mocskolva vérrel. A ti korcsoportotok Szíria gyilkosai. Korosztályotok emberei gyilkolnak embereket Bejrútban, Sharm el-Sheikh-ben" - mondta a a megakoncert-szervezőből nagyvállalkozóvá lett rocksztár.
"És most mindenek felett azok járnak a fejünkben, akik Párizsban elmentek a pop koncertre vagy foci meccsre vagy csak lementek szórakozni a barátaikkal vagy szüleikkel, meginni valamit, esetleg kiugrottak egy kávéra, azok az emberek, akiket saját generációjukhoz tartozó társaik gyilkoltak meg..."
Kép forrása: Rolling Stone Magazine
Geldof saját korosztályának hibáit is beismerte:
"Mi öregemberek is meghallgattuk azokat az idősebbeket, akik azt mondták nekünk, hogy mi vagyunk a ragyogó jövő. Ez egy klisé - ti a jelen vagytok" - tette hozzá.
"Mi [az idősebb nemzedék] nem tudunk sokkal többet tenni, minthogy azért beszélünk nektek, mert elszántan arra törekszünk, hogy visszaszívjuk tévedéseinket."
"A zászlók azért aranyosak itt - de semmi egyéb."
"Természetesen toleranciára, szeretetre és megértésre van szükség. Amit pedig végül meg kellene érteni az együttérzés. És kudarcot vallotok."
"És szépen eljutunk a 100 és 200 évvel ezelőtti kritikus pontra, ami 1915-ben egy világháború mérhetetlen tetőpontja volt."
A párizsi tragédiára utalva arra biztatta az Y-generáció tagjait, hogy tegyék félre a terrortámadás következtében létrejött érzelmeket és hiedelmeiket; valamint kritizálta a fiatalokat azért, hogy nem használják a rendelkezésükre álló technológiai eszközöket arra, hogy jelentősen befolyásolják a dolgokat.
Marie Mosser, 24 éves, a párizsi terror támadás egyik áldozata. Forrás: http://edition.cnn.com/interactive/2015/11/world/paris-victims/
De ki ez a Geldof és milyen jogon szól be?
Bob Geldof a punkzenét játszó Boomtown Rats együttesel indult el Írorszságból a világot jelentő deszkákon az I don't like Mondays című dallal. az 1984-85-ös etióp éhínségről szóló hírek hatására elindította Band Aid nevű kezdeményezést, majd megszervezte a Live Aid segélykoncerteket. Az első 1985-ös Live Aid koncert a Woodstock utáni idők legnagyobb koncertje lett, amin a rockvilág színe java megjelent. Megvalósításáért 1986-ban Béke Nobel-díjra is jelölték a zenészt. A kitüntetést azonban Elie Wiesel, író, Holocaust-túlélő kapta meg, viszont II. Erzsébet angol királynő Geldof-ot lovaggá ütötte jótékonysági tevékenységéért. Következő mérföldőként a "Do They Know It’s Christmas?" című dallal beírta magát a rocktörténelembe és további olyan híres segélydalokat inspirált, mint a "We are the World". Geldof a színészetbe is belekóstolt, és szerepet vállalt A fal című Pink Floyd-film főszereplőjeként. Idővel a humanitárius munka zenészi karrierjét háttérbe szorította. Elmondása szerint ekkoriban olyasvalakinek kezdték látni, aki ő valójában nem volt: idős nénik mentek oda hozzá, és amikor megérintették, elsírták magukat. A jótékonykodás nemcsak az afrikai éhezők ezrein segített, hanem végül kifizetődött Geldof számára is: 1992-től üzletemberként egy tévés produkciókat gyártó céget alapított. Néhány éve azt is rocksztár megengedhette magának, hogy 500 ezer fontot ajánljon fel a királyi családnak csak azért, hogy reklámjával (egy óriási gyémánt képével) beboríthassa az egész palota fő szárnyát a királynő trónra lépésének 60. évfordulójának alkalmából; és az űrbe is tervez utazásokat fejenként 100 000 dollárért.
Gyakori szónok konferenciákon, előadásokat is tart (Magyarországra 2012-ben a Hay csoport hívta meg előadónak). Így került sor arra, hogy One Young World konferencián a 18-30 éves vezetők globális fórumának kiemelt előadójaként szót emelt. Kérdés, hogy üzenete valóban befolyásolhatja a fiatalok gondolkodásmódját, egyáltalán elért-e az érintetettekhez vagy célján túllőve saját kudarcait, félelmeit vetítette ki a humanitárius.
One Young World konferencia
Nem rosszindulatból kritikus
Geldof-ról úgy hírlik, hogy nem bánik kesztyűs kézzel sztártársaival sem. Például a 2007-ben megrendezett Live Earth, globális felmelegedés elleni megakoncert-sorozatatról azt nyilatkozta a HVG-nak adott interjúban, hogy a Live Earth célja csupán az, amivel mindenki tisztában van, az az, hogy az emberek figyelmét felhívja a globális felmelegedésre. Szerinte a nagy show előtt inkább hatékonyan kellett volna lobbizni, például konkrétan azért, hogy Bush a kínaiakkal és az indiaiakkal együtt írja alá a kiotói egyezményt. Enélkül a koncert volt nem más, mint sztárparádé. Az öregedő sztár kihangsúlyozta azt is, hogy azért nem rosszindulatból kritikus.
A fiatal Geldof, a másik világhírű ír zenész-humanitárius aktivistával, Bono-val a Live Aid-en
Tragédiák sorozata
Az üzletemberként is befutott zenész magánélete már kevésbé irigylésre méltó. Az ír-belga házaspár gyermeke 7 évesen elveszítette 41 éves édesanyját és az ügynökként dolgozó apja kevés időt töltött vele. A Kanadában illegális bevándorlóként zenei újságíróként tevékenykedő fiatal Bob kiutasítása után hazájába visszatérve indult el a zenei pályán, amely aztán töretlenül ívelt felfelé. Geldof már befutott zenészként vette el az ismert modell - tévébemondónőt Paula Yatest, akivel családot alapítottak és 3 lányuk is született. Paula 9 év után lépett le az ausztrál INXS együttes frontemberével, Michael Hutchence-szel, akitől szintén született egy lánya. Először Huttchence követett el öngyilkosságot, akit néhány év múlva a 41 éves Paula egy üveg vodkával és néhány pirulával követe a halálba. A négy gyermek Geldof-hoz került.
Peaches Geldof férjével Thomas Cohen zenésszel és gyermekeivel Kép forrása: theguardian.com
Egyik lánya Peaches, modellként, újságíróként és televíziós műsorvezetőként vált ismertté az Egyesült Királyságban. Az 1989-ben született Peaches Geldof korán férjhez ment Thomas Cohen zenészhez és két fiuk született. A Geldof-lány egy éve halt meg kábítószer-túladagolásban. A tragédiáért magát is felelőssé teszi a a gyászoló apa: "A hibás én vagyok. Apaként felelős voltam érte és kudarcot vallottam” - ismerte el egy interjúban.
A Facebook-on is csatlakozhatsz, ott is követheted az oldalt!