A szexualitás terén soha nem volt akkora lazaság, mint most. Mégis a legfrissebb kutatások szerint a mai fiatalok nemi aktivitása alul marad az évtizedekkel ezelőtti adatokhoz képest.
50 évvel a baby-boomerek szexuális forradalma után a legfrissebb kutatások szerint az Egyesült Államokban a fiatalok már egyre kevésbé aktívak szexuális téren. Pedig a Tinder és a többi randi-alkalmazások tömeges népszerűsége miatt azt gondolhatnánk, hogy a társkeresést megkönnyítik az online applikációk. Jean Twenge, amerikai pszichológus szerint a fiatalok sokkal több időt töltenek el online, mint offline környezetben, ami a párkapcsolatokra negatívan is kihat. Twenge pszichológustársaival együtt vizsgálta az amerikai felnőttek szexuális aktivitását és arra lett figyelmes, hogy az 1990-es évekhez képest a 2010-es években kilencszer kevesebbre jött ki az éves arány. (A kutatást a GSS, General SocialSurvey vezette, ami egy nagy, egész nemzetre vonatkozó kétévente végzett kutatás). Mind a fiatalabb nő, mind a férfiak körében hasonló tendencia figyelhető meg. A kétezres évek elején a 18 és 30 év közötti felnőttek saját bevallásuk szerint átlagosan legalább havonta szexuális éltek életet. Míg 2002 és 2004 között a megkérdezettek 12 százaléka nyilatkozott úgy, hogy az előző évben semmilyen szexuális kapcsolata nem volt, addig egy évtizeddel később ez a szám 18 százalékra emelkedett, majd néhány éven belül 22 %-ra nőtt.
A pszichológus szerint a kevesebb szex a kamaszoknál is jellemző. A mai fiatalabb generáció jóval tovább vár az első szexuális tapasztalatszerzéssel, egyre többen akadnak köztük olyanok, akik akár a korai 20-as éveikig, vagy még tovább is, ami szerinte jó hír a szexuális és érzelmi egészség szempontjából, ám ha a fiatal felnőttek teljesen mellőzik a szexet, akkor sokat veszíthetnek egy romantikus felnőtt kapcsolat kihagyásával – magyarázta a Twenge.
Felmerül a kérdés, hogy mi állhat a jelenség hátterében? Samuel Sturgeon Demographic Intelligence, elnöke és W. Bradford Wilcox National Marriage Project vezetője, párkapcsolatokról szóló könyvek szerzője Too Much Netflix, Not Enough Chill: Why Young Americans Are Having Less Sex friss cikkében néhány hipotézist vázol fel:
Félelemkeltő vagy inkább felelősségre ébresztő példák
Habár sem az Y-, sem a Z-generáció nem mondható konzervatívnak, sokkal körültekintőbbek, mint az előző generációk s ilyen módon talán sokkal ösztönösebben figyelnek a szex fizikai és érzelmi kockázataira, mint az szexuális érintkezés nyújtotta örömökre. Ezek a helikopter szülők által felnevelt nemzedékek kevesebb kockázatot hajlandóak vállalni az élet sok területén.
A 2009-ben induló 16 és terhes sorozatokból ezek a fiatalok azt is láthatták, hogy a szex és a terhesség milyen kockázatokkal jár a karrier-, jövőtervezésben is. (A terhes tinikkel foglalkozó, dokumentumfilm stílusú valóságshow, a Tinimamikat magyarul is meg lehetett nézni az MTV-ben, melyben többször is szó esett a védekezés nélküli szex következményeiről, és gyakran előkerült a műsorokban a fogamzásgátlás, családtervezés fontossága is).
Twenge iGen című könyvében megszólaló Tyrone nevű 20 éves amerikai fiú erről így nyilatkozik:
A mi generációnk életében a szexnek kevesebb helye van a terhességtől és a betegségektől való félelem miatt. Van egy csomó reklám is, amikben nyomatják, hogy mindenre mire kell figyelni.
Megkérdeztünk egy magyar húsz évest is, aki név nélkül ezt mondta:
"Sosem láttam a Tinimamikat, csak az előzetest. Szerintem itthon nem igazán beszélhetük arról, hogy túl lenne lihegve ez a téma. Nekem jófej szüleim vannak és tőlük hallottam először arról, hogy nem a gólya hozza gyereket és, hogy védekezni kell, ha nem akarunk gyereket, de szerintem egyedül vagyok ezzel a haveri körömben. Legtöbben egymás mendemondáiból tudták meg, vagy pornófilmekből. A nagybátyám nőgyógyász Szabolcsban és mesélte nemrég, hogy ott vannak olyan elzárt falvak, ahol iszonyú a tájékozatlanság: van, hogy fiatal terhes nők nem tudják, hogy azért lettek terhesek, mert lefeküdtek a párjukkal. Tehát, biztos nem azért a kevesebb szex, ha egyáltalán itthon kevesebb, mert félünk. Ami viszont szerintem gond, az a közösségi média. Az Instán, a Snap-en, - a többin is lehet, de azokon nem vagyok fenn -ömlenek ránk a jobbnál jobb csajok- mindenki kiretusálva, kisminkelve, haja belőve...óriási a túlkínálat....aztán volt olyan is, hogy bejön az egyetemre egy rosszabb napján egy csaj, aki bomba az instáján...de hát smink nélkül farmerben, kockás ingben, tornacipőben fel sem ismertem ki ő, de legalább meg mertem szólítani. Tökjól elbeszélgettünk, amit az instaprofiljából nem néztem volna ki belőle. Akiknek alkalmi kapcsolatok kellenek, azoknak ez az aranyélet, és szerintem a Tinder nem gátolja szexuális aktivitást, sőt óriási segítség annak, aki - zömében alkalmi - partnert keres. Itt inkább annak nehéz, aki az igazit keresi."
A mutatószámok csökkenése mögötti jelenség alakulásában szerepet játszhatott az is, hogy egyre nagyobb figyelem került az egyetemi szexuális bántalmazásokra. Elrettentő adatok szivárogtak ki az amerikai kampuszokról, ahol a hallgatók 25 százalékát éri szexuális zaklatás, erőszak.
A történetek vég nélküliek, a szereplők, egyetemek különböznek, de közös vonás az alkohol, a drog és a „hook-up” kultúra. Az egyetemeken kiment a divatból a romantikus, felelősségteljes szerelem, helyette van a „hook up”, azaz alkalmi szexuális kapcsolat, minden elköteleződés nélkül. A hétvégi összejövetelek ki tudja, kinek az ágyába sodorják a fiatalokat, de kialusszák magukat, és elfelejtik a kalandot. Vagy a megerőszakolással testi és lelki sebet kapnak.-tudósított 2014-ben a valasz.hu
A hírek -, melyeket a média rendkívül hisztériát keltően tálalt- olyannyira elrettentették a közvéleményt, hogy a Kalifornia állam új törvényt vezetett be, amely kötelezővé tette a szexuális aktusba történő beleegyezést mindkét fél részéről. A Fehér Ház pedig NotAlone.gov címen weboldalt hozott létre a szexuálisan bántalmazott diákok segítésére: tudatosítja jogaikat, segít a sértetteknek, hogy miként emelhetnek panaszt egyetemük ellen. 2011-ben az Obama kormányzat felkérte a felsőoktatási intézményeket, hogy ezeket az ügyeket mélyreható alapossággal vizsgálják ki, ellenkező estben ugyanis megvonják tőlük a támogatást. A kezdeményezés több száz, ha nem ezer egyetemista férfi feljelentését eredményezte. A kampuszos botrányok az egyetemisták randizási szokásain is nyomot hagytak.
The Economist friss felmérése jól illusztrálja, hogy a generációs szakadékot a szexuális bántalmazással kapcsolatos gondolkozás terén: a fiatalok sokkal jobban aggasztja a szexuális zaklatás kérdése, mint az idősebbeket és a szexszel és a randival kapcsolatos durva viselkedést is sértőbbnek látják, náluk a határ áthágásának limitje sokkal szigorúbb, mint az idősebbeknél. Például a 30 év alatti brit nők több mint a fele szerint a farkasvonyítással már át lehet lépni a határt, a 64 év felettieknek csupán az ötöde gondolta ugyanezt.
Douglas Murray The Spectator újságírója egy szexuális ellenforradalomként mutatja be a folyamatot egy novemberi cikkében:
"Míg a hatvanas években a szexszel kapcsolatos attitűdre annak a felszabadítása, a határok kitolódása volt jellemző, addig a mostani jelenség éppen ennek az ellenhatása: a szexuális szabadság szexuális félelemmé történő átváltoztatása, amikor szinte az összes szexuális jellegű közeledést paragráfusrágó aknamezőként is értelmezhető.”
Anyám, apám nyakán
Harmadikként a bizonytalan gazdasági helyzetet említették meg, amelyből kifolyólag sok fiatal felnőtt anyjánál vagy apjánál keres menedéket, minthogy önálló életet éljen vagy megházasodjon. 2007-ben a gazdasági válság előtt 1 18-34 éves amerikai férfiaknak csupán 30 százaléka élt az egyik szülőjével. Ma ez a szám 34 százalékra növekedett. A nők esetében ez a szám pedig az elmúlt 10 év alatt 18 százalékról 24-re emelkedett az USÁ-ban.
Ha egy fiatal felnőtt a szülői fészekben ragad, az számos hátrányos következményt vonhat maga után. A független élet vagy a házasság helyett a szülői házban maradás preferálása is negatívan befolyásolhatja a fiatal nők és férfiak szexuális életének aktivitását. Valójában Amerikában több mint egy évszázada először fordul elő az, hogy inkább a szülői házban a szüleikkel érnek a fiatalok, minthogy megházasodjanak vagy a párjukkal éljenek együtt. Úgy tűnik, hogy a házasság népszerűségének a hanyatlását sem lehet figyelmen kívül hagyni: a nem házas fiatal férfiak az utóbbi években kevesebbet szeretkeztek, mint a házasok: 2014 és 2016 között 89 százaléka a 18-30 éves házas férfiaknak havonta kétszer élt házaséletet, míg a nem házasoknak csupán 60 százaléka mondhatta el ezt magáról.
Egy 28 éves amerikai nő a CBS kérdésére, hogy miért él még mindig az anyjával azt válaszolta, hogy azért, mert nem tud egyedül fenntartani egy lakást.
Az Európai Unió országaiban a 18 és 34 év közötti fiatal felnőttek mintegy fele él együtt a szüleivel. Ha a magyarországi adatokat nézzük, a KSH statisztikái szerint 1990 óta folyamatosan emelkedik hazánkban a "mamahotelzők" száma: míg 1990-ben 459 ezer 20-39 év közötti fiatal felnőtt élt a szüleivel, addig 2001-re számuk megduplázódott, 819 ezerre nőtt, jelenleg pedig 883 ezer, szüleivel élő felnőttet tartanak nyilván. Ez azt jelenti, hogy míg 1990-ben a népesség 16 százalékát tették ki, 2011-es népszámlálás idejére ez a szám 31 százalék fölé emelkedett.
Ezen a blogon is már többször is írtunk a témáról, például A mamahotel császárai, akik szüleik nyakán maradtak posztban több kommentelő véleményét is bemutattuk:
"Itthon is divat otthon lakni, nem egy haverom van, akik még 30 évesen is otthon laknak, közben pedig minden hétvégén 30 ezret legalább elisznak. Hiába megy a pampogás, hogy drága az elköltözés, azért mindegyiknek beleférne anyagilag, de hát nehéz lemondani arról, hogy anyu mossa a ruhákat és a kaja is ingyen van (nem dob bele egyik sem pénzt)."
"Nincs már az a kényszer, ami elhajtaná otthonról a fiatalokat. Nem csak egy félszoba jut nekik, borzasztó drága az albérlet - nemkülönben a rezsi - és a megélhetés úgy általában. Legalábbis a fizetésekhez képest, hiszen abból egy lakás árát összespórolni 30 év... persze van lakáshitel ilyen időtartamra, de ilyen bizonytalan munkaviszonyok között senki sem szívesen vág bele. A fizetésből érdemben megtakarítani nem lehet, inkább a s*ggére csap a fiatalság és elbulizza. Minden abba az irányba hat, hogy minél tovább otthon maradni. A fiatalság (sőt, tulajdonképpen mindenki) csak a legkisebb ellenállás irányában halad."
A cikket több mint 6 ezren olvasták és a végén sokan szavaztak is. A minta nem reprezentatív, de elgondolkodtató eredmények születtek:
Ha tetszik valaki egy Z-generációsnak, akkor először elküld neki egy üzenetet és reménykedik, hogy választ kap. Ha megkapta a választ, akkor gyorsan "lescreenshotolja", majd ezt a képet körbeküldi barátainak, hogy tanácsot kérjen tőlük. A haverok pedig vége-hossza nélküli véleményekkel árasztják el arról mi legyen a következő lépés. A mai világban így zajlik az udvarlás, a mi ma már a technológia, a kortársak és a kiválasztott személlyel folytatott személyes kapcsolat összességéből tevődik ki.
A Z-generációsok és a szerelem című posztban nyilatkozta a Z-generációs Marty.
"Sokan azért is menekülnek a pornóba, mert így kerülik el, azt a személyes kapcsolati nehézségeket ,,hülye helyzeteket” amivel egy ismerkedés járhat. De ez egy ördögi kör, mert a pornó még jobban erősíti a férfiakban a valós helyzetektől való menekülést. Előbb utóbb szembe fog jönni egy hús-vér nő, és minél később jön rá a férfi, hogy x éve már online pornón közeledett csak nőhöz, de a valóságban nem, annál szerencsétlenebbnek fogja magát érezni. A kapcsolati miliő az gyakorlás, nem nagy dolog ez, csak a szorongások nagyítják fel. A pornó kitolja az emberek ingerküszöbét és irreális képet ad a szexről. A legnagyobb kára a pornónak, hogy aki nézi, az csak magára koncentrál, miközben a szex akkor jó, amikor az emberek egymásnak akarnak vele adni."
- nyilatkozta Almási Kitti a Jövőképp Egyesület által rendezett fiatalok körében népszerű előadássorozaton (erről is tudósított a blog. Az egyesület a pornó és a szexuális zaklatás kapcsán indított kérdőívük kiértékelését nemrég közölte. A 161 kitöltő kb. fele a 20-25 éves korosztályban van, 90%-a felsőoktatásban tanul, vagy már szerzett is felsőfokú végzettséget).Megvizsgálták a pornónézés és a párkapcsolatok összefüggését is.
"Megvizsgáltuk a pornónézés és a párkapcsolatok összefüggését. Arra számítottunk, hogy a párkapcsolatban élők között lényegesen kisebb lesz a pornót nézők aránya, de ez nem így van, sőt, ellenkezőleg. Másik oldalról: az egyedülállók között nagyobb a pornót egyáltalán nem nézők aránya, viszont a pornót napi szinten fogyasztók aránya is, tehát az egyedülállók eloszlása polarizáltabb. (...) A párkapcsolat-építés kapcsán két és félszer nagyobb a negatív válaszok aránya a pozitívnál (15% vs. 38%), a meglévő párkapcsolatoknál az arány háromszoros (11% vs. 33%). Mindkét estben jelentős (48% és 56%) a semleges megítélés aránya. Ezt azért azzal árnyalnánk, hogy számos szakember beszél negatívan a pornó hatásairól, és ez úgy is érvényesülhet, hogy a mindennapokban nem jön elő látványosan a pornó explicit negatív hatása. (...) A nőknél kicsit alacsonyabb a semlegesek aránya (azaz a nők polarizáltabban értékelik a pornónézést a kapcsolatépítésre és a meglévő kapcsolatokra is), illetve érdekesség, hogy párkapcsolat-építés megítélésében (első diagram) a negatív válaszokban (jobb kördiagram) a nők kizárólag a „nem érzem elég jónak magamat” válaszokat adták, a férfiaknál pedig 50-50% volt a két válasz aránya. Azaz csak a férfiakra jellemző, hogy a pornónézés miatt passzívak lennének a kapcsolatépítésben, mert „a pornó is elég”."
HA VAN KEDVED, SZAVAZZ:
A gyűlölködő, politikai témájú, obszcén és offtopic hozzászólásokat figyelmeztetés nélkül törölni fogjuk.
Ha tetszett a bejegyzés, megoszthatod másokkal is! Kövess a blog.hu-n, hogy ne maradj le egy új posztról sem! Látogass el a Facebook-oldalra is, - ahol rendszeresen megjelennek új híreink-megköszönjük, ha lájkolod, vagy az Instagramra :-) !
A Témában még érdekes lehet:
Hippik, keresők vagy közízlést diktáló tinédzserek voltak egykor a mai 50-70 évesek?
A mamahotel császárai, akik szüleik nyakán maradtak
Hogyan lehet bekapcsolni a kikapcsolt férfit?
"Segítség! Pornót néz a gyerekem!"
Képek forrása: pixabay.com