A transzhumanisták úgy látják, az emberi lény korlátozott, ezért át kell alakítani, hogy tökéletesebb lehessen. A VR-headsetek összesített eladási száma nemrég meghaladta a bűvös egymilliót. The New York Times figyelmeztetett arra, hogy a robotizáció a mesterséges intelligencia elterjedésével együtt jelentősen hozzá fog járulni a foglalkoztatás csökkenéséhez. Mi várható a jövőben? Forduljunk egy futurológushoz!
Hiába énekli Rag'n'Bone Man Human című slágerében, hogy
Végül is csak ember vagyok. Végül is csak ember vagy. Ne engem hibáztass"
nehéz hinni neki, hogy elég lesz embernek maradni a 21. században, hiszen úgy tűnik korunkban már nem elégendő az emberi erő, tehetség, kreativitás, amikor itt vannak a robotok, sőt az embert is tovább lehet alakítani, tökéletesíteni...legalábbis a transzhumanisták szerint...
Jövőkutatók azt prognosztizálják, hogy az exponenciális fejlődésnek és a demográfiai változásoknak köszönhetően 5 millió munkahely tűnik el.A fentieken túl a globális mobilitás is eléri az 50%-ot. Az irodákban, a munkahelyeken is várható a legújabb csúcstechnológiákon alapuló szolgáltatásokat egyre nagyobb ütemű megjelenése, hiszen a negyedik ipari forradalom újfajta munkavégzést tesz lehetővé, amelynek legfontosabb elemei a kiterjesztett valóságra épülő informatikai megoldások. A technológiai robbanás miatt továbberősödik az igény a rugalmas munkahelyek iránt, ahol nincs fix, kötelező törzsidő. A dolgozók - főként a fiatalabb Y-és Z-generációsok - szeretnék megválasztani, hogy milyen projektekben dolgoznak, milyen értéket teremtenek. Hosszútávon munkaélményt, nem alkalmazotti státuszt keresnek. Egyre nehezebb megtalálni és elkötelezni a munkavállalókat. HR-szakemberek szerint ez nemcsak a tengerentúl van így, hanem ez a magyar valóság is. Megkérdeztük Kánai András kommunikációs szakembert, futurológust, sci-fi bloggert mi a véleménye az alábbi közeli jövőt felvázoló filmről:
Itt sok különböző trendet mostak egybe nagyjából egy idősíkra. Az olyan fejlesztések, mint az önjáró autók elterjedése, a gyors internetkapcsolat már ténykérdés. A vérben utazó, gyógyító nanorobotok még sci-finek számítanak, de például az elöregedő nyugati társadalom, és annak gyermektelensége miatt a házi, időseket ellátó androidok terjedése valószínűsíthető. A film végkicsengése az, ami igaz: a most élő emberiség sokkal nagyobb változások közben van már most, és ez új életstratégiákat fog maga után vonni - természetesen a munkaerőpiacon is." (Bővebben itt olvashatsz még erről.)
A jövőkutató február 6-án a HVG Extra Business Szalonban mutatja meg Holnap történt – Élet a sci-fi valóságában című új könyvét, ahol Sik Andrással (Mars-kutató, az ELTE-TTK adjunktusa, a Magyar Asztronautikai Társaság alelnöke) és Stöckert Gábor (az Index Tech-tudomány rovatának vezetője) beszélgetnek arról is, hogy milyen technológiai és társadalmi változások alakítják a következő nemzedékek életét. A beszélgetés során– nem csak a legújabb tudományos kutatásokra és a legjobb szakemberekre, hanem a fantáziájára is hagyatkozik, amikor a sci-fi irodalom klasszikusainak történeteiből kiindulva elemzi a ránk váró jövőt a 3D-s nyomtatástól a transzhumanizmuson át a Mars-utazás megvalósulásáig.
A bemutatóra a Pán Péter Stop blog Facebook oldalán csütörtök estig meghirdetett nyereményjátékon páros jegyet is lehet nyerni!