Az idősebb generációba tartozó szeretteinkkel való kommunikációban figyelembe kell venni az egyén eltérő sajátosságait, a kulturális értékeit, és a korral járó nehézségeket. Sokan egész máshogy szocializálódtak, mást jelent számukra a tisztelet, mint a fiatalabb nemzedékeknek. Az idősebb emberek gyakran érzékenyebbek, sebezhetőbbek. A hatékony kommunikáció nélkülözhetetlen az idős emberekkel való kapcsolattartásban. Ehhez hoztunk néhány tippet.
A magasabb életszínvonal és az orvostudomány fejlődése miatt a várható élettartam sok országban jóval a nyolcvan év fölé emelkedik. A rejtélyes Z generáció könyveben is írtam, hogy olyan társadalomban élünk, ahol a második világháború utáni baby-boomer generáció (1946-1964) - vagy magyarul Ratkó-nemzedék - egyre nagyobb számban éri el az idősebb kort, és a lakosság egyre nagyobb rétegét képviseli. Európa népessége egyre öregszik, a munkaképes korúak száma pedig csökken. A baby-boomerek közül sokan már nagyszülők és nyugdíjasok vagy nyugdíj felé közelednek. Szót kell még ejteni a veterán nemzedékről (1928-45) is, akik közül ma már nemcsak nagyszülők, hanem dédszülők is. Világháborúkat is megéltek és megtanulták hogyan kell túlélni, hogyan kell alkalmazkodni a változásokhoz. Sokan még magázták szüleiket, sőt, házastársaikat is. Mást jelent számukra a tisztelet. A tiszteletadás hagyományos formáit ők még ma is igazán komolyan veszik.
A Joint Research Centre, az Európai Bizottság háttérintézetének jelentése szerint 2015 és
2019 között 22,9 millió európai fiatal vált a munkaképes korú népesség részévé, míg ugyanebben az időszakban 26,6 millió munkavállaló érte el a nyugdíjkorhatárt. Magyarországon 2021-ben az öregedési index – amely már jó
ideje folyamatosan növekszik – 139 feletti. Ez azt jelenti, hogy száz gyerekre és fiatalkorúra nagyjából 139 időskorú jut.
Sajnálatos módon a társadalom túlnyomórészt negatívan viszonyul az öregedéshez, és gyakran aláássa az idősek értékét és egyedi nézőpontjaik érvényesülését.
Ebben a szituációban Frank Schirrmacher Matuzsálemösszeesküvés című bestseller szerzője szerint a nyugati civilizáció még krízishelyzetében is önsorsrontó módon viselkedik. Ismerteti, hogy az öregeket a tévéreklámok diszkriminálják vagy kicikizik, a munkahelyekről kiszórják őket, a családban pedig háttérbe szorítják őket. Schirrmacher lát némi önkorrekciós lehetőséget, hiszen a fogyasztói civilizáció emlőin nevelkedett nyugat-európai és amerikai idősebb generációk (köztük a legnépesebb, a "baby boom-nemzedék") készülnek nyugdíjba, amelyeknek az életesélye is jobb, és a gazdaság is igényt tart az euróikra. De ez önmagában kevés. Schirrmacher szerint gyökeres kultúraváltásra van szükség, "az öregséggel szembeni rasszizmus" (Altersrassismus) és a fiatalságot istenítő kultusz lerombolására.
Gerontológusok, társadalomkutatók a kiutat az öregek tartós, élethossziglan tartó társadalmi integritásában, beszűkített életterük megnyitásában látják. Az időseket is hasznossá kellene tenni, illetve elérni azt, hogy magukat is hasznosnak érezzék; de úgy, hogy a mérce ne a teljesítmény legyen. Ám arról, hogy a társadalom átnevelése, az öregek identitásának és önbizalmának visszanyerése miként menjen végbe, nem sokat tudunk meg sokat tudunk meg a könyvből.
Érdemes visszatérni a régebbi gondolkodásnak ahhoz az eleméhez, amely szerint az időskor értéke a tudás, a tapasztalat átadása a fiatalabb korosztály számára, amit ki kell használni. Lényeges, hogy magát az öregkort, annak értékét – a tudást és a tapasztalati bölcsességet – a társadalom értékévé tegyük és ne teherként tekintsünk rá.
Az idősebbekkel való sikeres kapcsolattartás gyakran egyedi kommunikációs készségeket és stratégiákat igényel. A következő listával szeretnék ehhez segítséget nyújtani:
A fizikai változások okozta kihívások, (például a lassabb mozgás, a feledékenység, a rászorultság érzése és a gyász) csak néhány a viselkedési formák közül, amelyekkel szembesülhetünk. Nagyon hasznos, ha egy pillanatra is egy idősebb bőrébe bújunk. Fejezd be gondolatban a „Nem lehet könnyű…” vagy „Biztosan nehéz…” kezdetű mondatokat.
Például: "Annyira kedvetlen ma. Nem lehet könnyű a rokonai vagy házastársa nélkül élni.”
„Olyan lassan csinál mindent. Biztosan nehéz mindennap megbirkózni az ízületi gyulladással.”
Az idősebb felnőttek iránti empátia hatékony módja a türelem és az együttérzés kialakításának. Ha minden erőfeszítés ellenére elfogy a türelmed, érdemes akkor visszamenni hozzá, ha már nyugodtabb lelkiállapotban vagy.
Figyelj rá!
Hallgasd meg, ne szakítsd félbe. Ne érezz késztetést arra, hogy betöltsd a beszélgetések során előforduló csend időszakait. Egy rövid szünet azt jelentheti, hogy az idősebb szeretted a válaszán gondolkodik, és nyugodtan végiggondolja a beszélgetést vagy a válaszadás módját. A hallgatás azonban mindkét irányban megy, ezért próbáld meg megállapítani, hogy a másik személy is figyel rád, hallja, jól érti-e amit mondasz. A szleng és a divatos kifejezéseket érdemes kerülni. Ha mégis használnánk ilyeneket, magyarázzuk el jelentésüket.
Fogadd el a véleménykülönbségeket!
Még a legösszetartóbb családokban, baráti társaságokban sem ért egyet mindig mindenki mindenkivel. Tiszteld a véleményét ugyanúgy, ahogy szeretnéd, hogy ő is tisztelje a tiédet. A kritika és az ítélkezés védekezésre készteti az idős személyt. Ehelyett ragaszkodj az „én” kijelentésekhez, például: „Aggódom, mert úgy tűnik, mintha fogytál volna..."
Légy türelmes!
Ne adj tanácsot, ha nem kéri!
Az idősebbek egész életükben nevelték, tanácsolták a fiatalabbakat, a gyermekeiket, így egy gyermektől – még egy felnőtt gyermektől is – nem biztos, hogy olyan jól jön a tanács. Ezért ha a szüleidről, nagyszüleidről van szó, legjobb elkerülni a tanácsadást, hacsak nem vagy biztos benne, hogy kérte. Általában jobb, ha egy semleges külső fél a "tanácsadó". Bátorítást és támogatást nyújthatsz anélkül is, hogy tanácsokat adnál.
- Van valami, amit megbánt, hogy nem kérdezte meg a szüleit?
Filmajánló a témában
Kvartett - A nagy négyes
Az idős muzsikusok és énekesek számára létrehozott intézet a cselekmény helyszíne, amely nagy vonalakban az öregedés elfogadásáról, humorról, zenéről, egymás tiszteletéről szól. Jean (Maggie Smith ), az öregedést és a rajongás hiányát elviselni képtelen nagyasszonyt alakítja. Wilf (Billy Connolly) pedig kihasználva állapotát, ledobja a gátlásait. A film egyébként a szintén hetvenes Dustin Hoffman első filmje rendezőként.
Dal Marionnak
Idős emberek viháncolnak úgy, mint a tizenhat évesek? A film alkotói szerint igen.
Oszd meg, ha hasznos volt!