Csepeli György, hazánk egyik legismertebb szociológusa úgy látja az életbe belépő magyar fiatalok születésük véletlene által meghatározott kényszerpályákra kerülnek, amelyen a magyar iskolarendszer sem képes lazítani. A kasztrendszer újratermelődik.
A kaszt jelentése a jogok vagy előjogok öröklődésén alapuló, rendkívül zárt társadalmi csoport. Különböző történelmi korokban az egyes társadalmak legfelső, legtöbb előjoggal rendelkező rétege a kasztra jellemző vonásokat viselt magán, de a társadalom legalávetettebb csoportjai is elkülönülhettek. Vannak olyan kultúrák, amelyekben a társadalom egésze szigorúan elkülönülő kasztokra tagolódott vagy tagolódik, melyek közül legismertebb talán az indiai kasztrendszer, de a kasztrendszer, mint olyan ma sem tűnt el.
Fiatalok kényszerpályán
Csepeli György szociológus A Z nemzedék lehetséges életpályái című 2014-es tanulmányában felvázol egy ilyen kasztrendszerre emlékeztető jövőképet, mely a Z-generációs fiatalok (tagjai az 1996-tól 2007-ig születtek) életében már kirajzolódni látszik. Bár az indiai kasztrendszert jellemző határvonalak merevségének, kegyetlenségének és végletességének a magyarországi Z nemzedék egyes csoportjait elválasztó elhatárolások egy az egyben természetesen nem feleltethetők meg, a szociológus hangsúlyozza, a “kaszt” kifejezéssel nem kívánják félrevezetni, de jelezni akarják a csoportok közötti egyenlőtlensége nyugtalanító tendenciáit. A szakértő szerint ugyanis az egyre kisebb számban születő új nemzedékek egy olyan megfagyott társadalmi struktúrába születtek bele, ahol pusztán a születés ténye által az előnyök kevesek, a hátrányok sokak számára előre meghatározták az életpályákat. Szomorú, hogy ebben a metaforikus értelemben vett kasztrendszerben csupán 2-300 000 család képes a 21. században Európában elvárható polgári létformában élni, a többiek számára a lecsúszást, a végleges leszakadást, a kulturális eltávolodást tartogatja.
Nézzük ezeket a "kasztokat":
A brahminok
"Az élen találjuk a „brahminokat”, akiknek minden képességük és lehetőségük megvan arra, hogy teljes életet éljenek. Sorsukat kézben tartják, választhatnak munkát, társat és országot, ahol élni akarnak. Versenyképesek a globális színtéren, egyetemet vagy főiskolát végeznek, lehetőleg külföldön. Nyelveket tudnak, fölényesen bánnak a digitális forradalom során megjelenő újabb és újabb eszközökkel. Ebben a kasztban a nemi hovatartozás jelentősége elhalványul. A lányoknak éppen úgy lehetőségük van önmegvalósításra, mint a fiúknak. Kapcsolataik köre nem terjed túl saját kasztjuk határain. Az ifjúság 3-4 %-a tartozik ebbe a kasztba."
A ksatriják
"A következő kaszt a „ksatrija”, melynek tagjai a hazai felső-középosztály leszármazottjai. Ők szintén egyetemet és főiskolát végeztek, de nem mennek külföldre, legfeljebb ideiglenesen. Szüleik az állam és a piac távolról sem szent szövetségének haszonélvezői, akik előjogaikat átörökítik gyermekeikre. Ők lesznek a jövő politikai-gazdasági-média elitjének tagjai. Zárt körben élnek. Gondolataik, ha vannak, Németh László kifejezésével élve,
„mint villámsújtotta madarak hullnak le Hegyeshalomnál.” Ez az elit nyugati mércével mérve soha nem lesz versenyképes, de a hazai pályán verhetetlen. A digitális kultúrában járatosak. A Z nemzedék 6-7 %-a tartozhat ebbe a kasztba. A „ksatrija” kaszt férfikultúra, ami a nők számára hátrányok forrása. A nők szerepe az anyaság, a gyermeknevelés, a család érzelmi egyensúlyának biztosítása."
A vajszják
"A legnagyobb létszámot a „vajszják” adják. Iskolai végzettségük jellemzően középiskola, szakmunkás képző. Képesítéseik az állami, piaci struktúrák középszintjeinek betöltésére jogosítja őket. Digitális írástudók. Akik nyelveket tudnak közülük, azok külföldre mennek. Hálózataik nyitottak. A Z nemzedék 35-40%-a tartozik e körbe."
A sudrák
"A negyedik főkaszt a „sudrák” kasztja. Ők napról-napra élnek, alkalmi munkások. Iskolai végzettségük nem haladja meg a nyolc általánost. Nyelveket nem tudnak, digitális írástudásuk elemi szintű. A Z nemzedék 25-30%-a kerül erre a kényszerpályára."
Az érinthetetlenek
"Legalul találjuk az „érinthetetleneket”, akik mind térben mind időben távol vannak a társadalom fősodrától. Iskolai végzettségük nyolc általános, vagy annál is kevesebb. Nem tanulnak tovább, nyelveket nem tudnak. Digitális írástudásuk a játékra való képesség. A lányok és a fiúk pályája korán elválik egymástól. A lányok korán anyává válnak, a fiúk belevesznek a társadalmon kívüliség dzsungelébe. A nemzedéken belül 7-8%-ra tehető azoknak a száma, akiknek ez a sors jut."
Életkor-kaszt-szülők iskolai végzettsége függvény
Csepeli szerint a szülők végzettségére irányuló adatok bár nem feltétlenül bizonyítják a Z generációról készített „kaszt-térkép” hitelességét, de valószínűsítik azt. A 2014-ben végzett Magyar Ifjúság vizsgálat alapján azt látja, hogy ott, ahol az anyák 11%-a, az apák 16%-a iskolai végzettsége nem haladja meg a nyolc általános iskolai osztályt, a gyerekek nagy valószínűséggel az „érinthetetlenek” sorait gyarapítják, s az ő gyermekeikre is ugyanerre a sorsra lesznek determinálva. A főiskolát vagy egyetemet végzett szülők (anyák esetén ez 13%, apák esetén ez 12% a fenti vizsgálatban) gyermekeire a két felső két kaszt tagjai számára megnyíló életpálya vár. A szakmunkás képzőt, középiskolát végzett anyák és apák gyermekei feltehetően sem feljebb nem lépnek, sem lejjebb nem kerülnek a rendszerben. A szociológus arra is következtet, hogy az egyes kasztok tagjainak élethossz kilátásai nagyon eltérőek lesznek: ".. míg a felső kasztokba születettek élete várhatóan a 21. század második felében ér véget, addig a két alsó kaszt tagjainak élete átlagosan a 21. század közepe táján fejeződik be. A középhelyzetűek esetében a lakhely típusa meg a szerencse szabhatja meg a várható élet hosszát."
Boldogabb, teljesebb, elégedettebb élete lesz-e az előnyös helyzetű kasztokba született fiataloknak?
- merülhet fel sokunkban a kérdés. Csepeli szerint még az sem jelenti a boldog életet zálogát, ha egy felsőbb kasztba születtünk bele:
A kaszthatárokat keresztbemetszik az egyéni élettel együtt járó tragédiák, sorscsapások, devianciák. Senki nem hiheti, hogy boldogabb, teljesebb, elégedettebb élete lesz pusztán azért, mert az előnyös helyzetű kasztok egyikébe született. Az alkoholizmus, a kábítószer használat, a játékszenvedély, a szexuális és pszichológiai zavarok, a fogyatékosságok minden család életében megjelenhetnek, függetlenül attól, hogy a család hol helyezkedik el a társadalmi egyenlőtlenségek skáláján. A szenvedés, a boldogtalanság, a saját testtel szembeni kiszolgáltatottság kihívásaival a Z generáció tagjainak is szembe kell nézniük. Végső soron ők is megtudják, hogy az idő elrendelése szerint éppen úgy fizetniük kell vétkeikért, mint az előttük születetteknek."
Ha tetszett ez a cikk, egy lájkkal is közölheted véleményedet, de kommentben is megírhatod és megoszthatod a posztot, amit örömmel vennénk. A blog.hu-n is követheted az oldalt, sőt Facebook-on is csatlakozhatsz, időről-időre ott is posztolunk érdekes, új tartalmakat, nem csak erről a blogról.